Water Quality Dünya Su Derneği Altın Mührü Nedir?

Water Quality Dünya Su Derneği Altın Mührü Nedir?

Musluk suları ve bazı sular insan sağlığı açısından elverişli hale gelmesi için arıtma cihazları kullanılır. Arıtma cihazlarına insan sağlığı amaçlanarak çeşitli ve zorlu  testler yapılır.

Bu testleri yapan kurumlardan birisi de Dünya Su Derneği’dir. Dünya Su Derneği’nin yaptığı testlerden geçenler Water Quality Altın Damgasını alırlar.

Water Quality Önemi Nedir?

Su arıtma sektörü için çalışan , çok sayıda üyesi olan , suya değer kazandırmak için maddi bir çıkar beklemeden insan sağlığı için ve kalite kontrol düzeyinde çalışan dünya çapında tanınmış bir kuruluştur. Yarım asırdan fazla bir süredir Faaliyette olan Water Quality  ilk mührünü 1960’da vermiştir.  Kararlı bir şekilde testlerine devam ederek günümüzde alanının öncülerinden olmayı başarmıştır.

1959 yılında içme suyunun kalitesinin artırılması alanında yarışmalara katılan ilk kurumdur. Water Quality Altın Mührünü Almaya hak kazanan dünya üzerinde sayılı firma bulunmaktadır.  tabiri caizse ince eleyip sık dokuyarak verilen bu mühür ülkemizde sadece iki firmada bulunmaktadır.

Neden Herkese Verilmez? Malzeme ve İnsan Sağlığına Katkısı Nedir?

Bu ödülü almak için hem marka olarak hem de kalite olarak bir statü elde etmiş olmak gerekir. Bu ödül , ucuz işçilik ve insan sağlığı ile oynayan *kalitesiz* ürün ve markalar yerine kendini kanıtlayan ve zorlu testlerden geçen markalara verilir.  WQA , su kalitesinin iyileştirilmesi içinde dünya çapında yer edinmiştir. Buna bağlılık gösteren üyeleri belirler ve tanır. Bu program sonucunda üyelerinin güvenilirliklerinin ve su arıtma cihazlarının standartlarının gelişmesine katkıda bulunur.

   Dünya Su Derneği Altın Mührü’nün Geniş Kitlelere Yayılmasındaki Özellikler : 

  • Objektif bir şekilde , taraf tutmadan yapılan testler
  • Tüketiciye karşı dürüstlük prensibi ile çalışması
  • Temiz , hijyenik çalışma çalışma (test/laboratuvar) ortamı
  • Ulaştığı kitleler tarafından aldığı olumlu dönüşler ile yeni kitlelerin ilgisini çekmesi
  • Personellerini özenle seçerek ve gerekli eğitimlerden geçirerek mesleki bilgi ve deneyimlerini artırması
  • ABD’nin bölgesel – ulusal yasalara ve uluslararası yasalara uygun çalışması gibi nedenler ile dünya çapında başarı/statü/güven kazanmıştır.

Water Quality Onay Belgesi Nasıl Alınır?

Dünya Su Derneği Altın Mührü’nü alabilmek için bazı şartlar vardır. Yapılış yeri , kalitesi , ve satıcıların alıcılara karşı olan sorumluluğu gibi genel bir değerlendirme sonucu başvuru yapılır. Testlerde başarılı olan kurum veya kuruluşlar mührü almaya hak kazanır.

Dünya Su Derneği’ne Neden Üye Olunmalıdır?

Eğitim: Kurumun bina veya ofisine gitmeye gerek kalmadan , gerek müşteri temsilcileri gerekse bilgi veren metinleri ile yardım alınabilir. Ayrıca düzenlenen konferanslar , eğitim için verilen dersler ile işverene yardımcı olunmaktadır.

Etkinlikler: Düzenlenen eğitim konferansları , seminerler , internet üzerinden satış yapma konusunda satıcılara ve satıcılar ile alıcılar arasındaki ilişkiyi düzenlemeye yardımcı olur.

Sektör Haberleri: Yapılan değişiklikler , planlanan konferanslar , bireysel veya ticari hak ve eğitim kursları , eğitim branşları hakkında yetkili kişiler tarafından sosyal medyalardan haber verici içerikler paylaşılır.

Bilgi: Malzeme/parça kalitesi , sağlık , hijyen , suya olan etkileri konusunda yapılan testler ve ulaşılan makaleler ile üyelerini ve bu endüstriyi destekler. Dolaylı olarak da satıcı-müşteri ilişkisine de katkıda bulunur.

Müşteri Adayı Üretimi: Bazı sistemler aracılığı ile su arıtma cihazı sağlayan kişilere ulaşmak  isteyen kişileri kolayca satış yapan kişiler ile iletişime geçirir. Böylelikle müşteriler/tüketiciler kolayca satıcı ile gerek sosyal medyadan gerekse telefon veya iş yerini ziyaret ederek iletişim tamamlanır.

Hükümet İşleri: Suyun hijyenikliği , insan sağlığı , çevre kirliliği ile ilgili işlemleri inceleyerek ABD yasalarını takip eder ve bunlara uyar. Yerel , bölgesel ve uluslararası düzeyde belirlenen konularda üyelerine destek sağlar ve üyelerini sektöre katkı sağlamak amacı ile belirli bölgesel/genel merkezlere davet eder.

Endüstri Liderliği Ağı: Üyelerinin internet sektöründeki gücünü desteklemek ve rakipleri arasındaki konumunu yükseltmek amacı ile üyelerine destek verir.

Dünya Su Derneği Altın Mührü Kullanıcılara Ne İfade Etmelidir?

Dünya’nın önde gelen değerlerinden bir tanesidir. Birinci sınıf , kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan ürünlere verilir. Her üreticiye değil , sadece piyasada dürüstlük ile ön plana çıkmış ve güvenilir üreticilere verilir. Bu yönü ile kullanıcılar tarafından güven kazanmıştır.

Tüketicilerin Markalara Karşı Güven Duygusu

Tüketiciler aldıkları ürünlerin belirli testlerden geçip , belirli raporları almış olmalarını isterler.(Kişilerin alışkanlıkları da buna yol açabilir. Sadece belirli standartların  en yukarısında olduğu için hiç araştırmadan kullanıyorsa bu marka sadakati olur.) Kişilerin bu güven duygusu arayışı marka bağlılığı olarak nitelendirilebilir.

Marka Bağlılığı: ‘Sadık’ diye nitelendirilebilir konumda bulunan bazı müşterilerin belirli sıralamalara koyulmuş ürünler içerisinden en yukarıdakine bağımlı hale gelmesidir.

Altın Mühür’de dünya genelinde bağlılık kazandığı için kendisine güvenen üyelere ya da tüketicilere yaptığı pazarlama maliyetlerini de düşürerek kendisi için de önemli adım/adımlar atmıştır.

Üyelerin ve Tüketicilerin Altın Mühür’e Güvenme Süreci

Üyeler ve tüketiciler ilk olarak genel anlamda araştırma yapar. Altın Mühür elde ettiği başarılar ve puanlar ile üyelerin ve tüketicilerin ilgisini çekmeyi başarır. Altın Mühür işine özen göstermesiyle birlikte güven kazanır ve üyelerin/tüketicilerin bağlılığını kazanır.