Granül Aktif Karbon Filtresi Nedir?

Granül Aktif Karbon Filtresi Nedir?

GAC yani Granüllü Aktif Karbon Filtre, Ters Ozmos su arıtma cihazlarında Sediment Filtreden sonra gelen filtredir. Su arıtma cihazlarındaki ikinci aşamadır. Granüllü Aktif Karbon Filtre, suyun içindeki klor gibi kimyasal maddeleri ve çeşitli organik maddelerin sudan arıtılmasını sağlamaktadır. Bu maddeleri süzerek suyun tadının ve kokusunun düzenlenmesine yardımcı olur. Suyun Ters Ozmos yoluyla arıtılmasında kullanılan karbon filtreleme ucuz ve etkili bir yöntemdir. Evlerde tezgah altı su arıtma cihazlarında ve endüstriyel alanda suyun demineralizasyon işleminde kullanılmaktadır.

Su ve Bardak, Pentair Gac10 Filtre

Su ve Bardak, Pentair Gac10 Filtre

Granül Aktif Karbon Filtre Özellikleri

Aktif Karbon Filtre, granül formunda işlenmiş karbon parçalarından oluşmaktadır. Bu filtrelerde bulunmakta olan aktif karbonun sadece bir gramının yüzey alanı yaklaşık olarak 500 – 3000 metrekare arasındadır. Yüksek yüzey alanı sayesinde kimyasal, organik ve inorganik maddeleri kolayca adsorbe edebilmektedir.

Granüllü Aktif Karbon Filtrelerin gözenekleri 0,5 mikron ve 50 mikron boyutları arasında olabilir. Küçük boyutlara sahip gözenekler suyun akışının yavaşlamasına neden olabilmektedir. Granüllü Aktif Karbon Filtre gaz moleküllerini de suyun içinden ayırıp tutma özelliğine sahiptir. Çeşitli oksit maddelerin süzülmesini de sağlar.

Aktif Karbon Filtre düzgün çalışmak için düşük basınca ve soğuk suya ihtiyaç duyar. Filtre, hindistan cevizi kabuğu ve kömür gibi ham maddelerden oluşmaktadır. Granül formda ya da Blok Karbon olarak üretilmektedir.

Aktif Karbon Filtreler çeşitli minerallerin, tuzların ve mikroorganizmaların geçişini engelleyemez. Mikrobiyolojik maddelerin ve suda çözünmüş olarak bulunan ağır metallerin arıtılması için kullanılmaz. Kirlenmiş olan yeraltı sularında bulunan arseniği yaklaşık olarak % 30 oranında temizleyebilir. Bundan dolayı arseniğin gerçekten sorun olduğu bazı bölgelerde Aktif Karbon Filtre yetersiz kalmaktadır.

Pentair GAC-10 Part No 051678109434

Granül Aktif Karbon Filtreleme

Şebeke sularında bulunabilen ve günümüzde insan sağlığını büyük oranda tehdit eden klorun arıtılması, su arıtma sistemlerinin hedeflerinden biridir. Ters Ozmos su arıtma sistemlerinde klorun ve diğer kimyasalların arıtılması için Aktif Karbon Filtreler geliştirilmiştir.

Aktif Karbon Filtrelerin diğer ve önemli amaçları da suyun tadını, kokusunu ve rengini düzenlemektir. İnsan sağlığı için gerekli olan suyun zararlı maddelerden ayrıştırılıp kullanıcıya sunulması gerekmektedir. Bu alanda Aktif Karbon Filtreler çok etkilidirler. Karbon Fitrelerin bir diğer avantajı ise su arıtma işlemi bitince mümkün olduğunca az atık madde ortaya çıkarmasıdır.